Gebeliğe Hazırlık

GEBELİĞE HAZIRLIK

Sağlıklı bir   geçirmek için, gebe kaldıktan sonra değil, bebek sahibi olmaya karar verdiğimiz an yapılması gerekenler var. Bu nedense hep atlanan ve önemli   bir noktadır.

Öncelikle çiftin anne ve baba olmaya kendilerini hazır hissetmeleri, sağlıklı gebelik için ilk adımdır.Daha sonraki adım ise gebelikdeki riskleri ortadan kaldırmak için kadın doğum uzmanına giderek kontrolden geçmek olmalıdır.Bu konuları tek tek ele alacak olursak;

Eşlerin Ortak Karar Almaları

*Gebeliğe hazırlanmak için eşlerin ortak karar vermeleri şarttır.

*Çiftin hayatında önemli değişiklikler olacağını kabul etmeleri gerekir.

*Çiftin; hayatlarının, iş, kariyer, ekonomik yapı, sosyal ilişkileri gibi alanlarda oluşacak değişikliklerin farkında olmaları ve bunlarla ilgili değerlendirme yapmaları doğru karar almalarını sağlar.

*Kararda amaç sadece bir çocuk sahibi olmak isteme olmalıdır.

*İlişkiye yenilik getireceği, yolunda gitmeyen ilişkiyi düzelteceği düşüncesi ile çocuk sahibi olunma kararı kesinlikle yanlıştır.

*Eşlerden birinin bu kararla ilgili tereddütleri varsa, bu karar iyice konuşulup tartışılmalıdır.

*Eğer çözüme ulaşılamıyorsa; çiftin bu kararı bir profesyonel(psikolog, aile terapisti..)ile değerlendirmesinde fayda vardır.

 

Psikolojik Olarak Bebeğe Hazır Oluş

Çocuğun yıllar içerisindeki ruh sağlığını ve psikososyal gelişimi üzerinde, aile ortamının yoğun etkisi tartışılmaz bir gerçektir. Bu nedenle doğacak bebek için eşlerin psikolojik olarak hazır olmaları önem arz etmektedir. Çocuğun seçme şansı olmadığı anne – babası ve mecburen katılmak zorunda olduğu, hayatının ilk evrelerini geçireceği bu aile ortamı onun geleceğinin belirlenmesinde en büyük adımdır. Eşler yeni gelecek aile bireyine karşı daha doğmadan sevgi dolu beklentiler içerisinde olmalıdırlar. Yani gebelik planlanan, istenilen ve beklenilen bir olmalıdır. Yeni bebek onlara anne veya baba olma duygusunu hissettirecek ve anne babalar bu durumdan büyük bir keyif alacaklardır.

Yeni doğacak bebeğin en büyük ihtiyacı sevgi dolu bir aile ortamı ve onu devamlı seven, onunla birlikte vakit geçirmekten mutluluk hisseden, onu koruyan anne ve babasının olmasıdır. Anne – babanın çocuk doğmadan önce, onun sadece fiziksel gereksinimlerinin olmadığını ek olarak duygusal olarak da devamlı sevgi ve ilgiye ihtiyacı olan bir birey olduğunu unutmamaları gerekir. Bu sevgi dolu ortam, doğacak bebek için daha gebelik dönemi boyunca hissettirilmelidir. Özellikle bebek daha gebelik döneminde annenin kendini mutlu ve huzurlu hissetmesi, yeni doğacak bebek için heyecanlanması ve bu konuda kendini rahat hissetmesi önemlidir. Elbette ki bunun sağlanmasında babanın anneye olan psikolojik desteği ve yardımı, ek olarak diğer çevredeki bireylerin annenin bu durumunu onaylaması ve ona yardımcı olması annenin psikolojik rahatlığının sağlanması açısından gereklidir.

Baba Adayının Gebeliğe Hazır Oluşu

Gebeliğe sadece anne adayının değil baba adayının da hazır olması gerekmektedir. Gebelik süresince eşinde oluşacak fiziksel ve ruhsal değişiklikler hakkında baba adayının bilgi sahibi oluşu çiftleri bu sürece hazır hale getirir. Gebelik döneminde anne adayı kendini çirkin hissedebilir, her şeye daha fazla alınır, insanlar arası ilişkilerde daha hassastır, ağlamaları başlamıştır. Bu duruma karşı baba adayı hazırlıklı olmalı, gebenin bu hassas dönemini göz ardı etmemelidir.