Gebelikte Beslenme

GEBELİKTE – HAMİLELİKTE BESLENME

Annenin adayı  gebe kalmaya karar verdiği andan itibaren yeterli ve dengeli beslenmesi gereklidir. Gebelik boyunca gebelikte beslenme ile alınması gereken kilo 9-13 kg.dır. Bu limitler  üzerinde alınacak kilo doğumu ve loğusalıktan sonra size gebeliğinizin hediyesi olarak kalacaktır. Gebeliğe kilolu başlayan annelerin alt sınırı , zayıf olarak başlayan gebelerin ise üst sınırı dikkate almaları önemlidir. Gebelik boyunca ( ile) alınan kiloların ortalama dağılımı ise söyledir;

Gebelikte Alınan Kiloların Kaynağı

Gebelikte ve Hamilelikte Beslenme – Gebelikte Alınan Kiloların Kaynağı

Gebelik sırasında gereksinim duyduğunuz kalori miktarında da bir miktar artış söz konusudur. Ancak bu artış hiçbir zaman aşırı yemenizi gerektirecek kadar değildir. Yani büyüklerimizin ve yakınlarımızın söylediği  “iki kişilik ye”  sözünü dikkate almamalıyız. Çünkü gebe olan ile olmayan kadın arasındaki kalori gereksinimi farkı sadece 300 kaloridir ve bu her öğünde 1-2 kaşık fazla yenilerek karşılanabilecek bir farktır.

Gebelikte ilk üç ayda bulantı kusma şikayetlerinin olması ve bebeğin henüz fasulye tanesi büyüklüğünde olması nedeniyle 0,5-1 kg , sonraki aylarda ise ortalama 1.5-2.0 kg, ağırlık kazanması uygundur.

Gebelikteki beslenme şekli aslında yeterli ve dengeli beslenme şeklidir.Gebelik süresince dengeli beslenme sağlanabilirse sağlıklı gebelik geçirilecektir.Anne karnındaki bebeğin gelişimi de sağlıklı olacaktır.

Normalden fazla kilo almak nelere neden olmaktadır?

Beklenenden fazla kilo alınması durumunda gebelik kötü etkilenmektedir. Aşırı kilonun beraberinde getirdiği sorunları aşağıda sıralanmıştır;

*Normal doğumun zorlaşması

*Bebeğin aşırı kilolu yada düşük ağırlıklı doğması

*Tansiyon ve şeker hastalığı riskinin artması

*Doğum sonrası normal hayata dönüşün zorlaşması

*Doğum sonrası depresyon riskinin artması

*Doğum sırasında aşırı yırtıkların olması

*Anne karnında gebeliğe bağlı çatlakların fazla olması

Gebelik dönemi boyunca kilo alışınızı kontrol etmeli ve  bir tartı edinmelisiniz!

Kilonuzu haftada bir, sabah kalktıktan hemen sonra üzerinizde sabah kıyafetleriniz varken ölçüp kaydedin.

Ölçümleri hep sabahları ve mümkünse aynı kıyafetlerle yapın. Eğer kilonuzu yemekler sonrasında ve/veya akşam saatlerinde ölçerseniz oldukça yanıltıcı sonuçlar alırsınız.

Sürekli olarak aynı tartıyı kullanın ve tartılmadan önce ibrenin sıfırda olmasına dikkat edin.